сряда, 13 май 2009 г.

Универсално почистващо средство - смесват се 1 л топла вода, 1 ч.л. течен сапун (може и настърган обикновен сапун) и 100 мл оцет или лимонов сок.

1.За почистване на прозорци - ? л вода се смесва със 100 мл оцет или лимонов сок. За по-добър резултат може да се подсуши с вестник. Друг вариант на домашен препарат за прозорци – в 100 мл вода се слагат петнайсетина капки масло от лавандула или лимонова трева – това средство има и свойството да отблъсква и прогонва мухите.
2.За почистване на плесен и мухъл – смесват се равни количества вода и оцет и се почиства с кърпа или гъба. Ако мухълът е по-упорит, се слага повечко оцет.
3.За отпушване на канали - в канала се изсипва 1 чаша сода за хляб, след което се излива 1 чаша оцет. Резултатът - бурна реакция от вида „фъссссс“. Когато звуците стихнат (след около 10 - 15 минути), се излива гореща вода. Ако се налага, може да се повтори процедурата.
4.За почистване на фурната и котлоните – поръсва се със сода за хляб, а след това се залива с малко топла вода, за да се получи пастообразна консистенция. Оставя се да престои няколко часа, след което мазните петна и мръсотията се почистват много лесно.
5.За почистване на мивката - независимо дали е керамична или метална може да се използва сода за хляб. Содата се поръсва и после се разтърква с мокра гъба. А ако има варовик, след като содата се измие с вода, може да се мине с гъба, напоена с оцет. Киселото мляко е друг вариант за почистване на мивката – млякото се разнася и разтърква с гъба, а след това се отмива с вода.
6.За почистване на тоалетната чиния - както при мивките, содата за хляб и оцетът вършат добра работа, но може да се използва и боракс, който се поръсва и се оставя да престои през нощта, а на сутринта се изтърква и измива.
7.Метална скара или барбекю се чисти най-добре със сол. Солта се поръсва на мокра гъба и с нея се изтърква скарата.
8.За почистване на дървени мебели и дървен под – в 2 л гореща вода се запарват десетина пакетчета (или около 20 гр) черен чай и с тази вода се почистват мебелите или подът. Важно е чаят да се запари по-дълго време (някъде към ? – 1 час), за да може да си пусне танините. Така той изобщо няма да става за пиене, но пък чисти идеално.
9.За полиране на дървени мебели и дървен под – 100 мл зехтин или олио се смесват с 1 ч.л. лимонов сок. Може да се капнат и няколко капки етерично масло. Малко количество от сместа се слага на памучен парцал и се разнася докато попие. По този начин дървото се подхранва, а мебелите придобиват блясък.
10.За почистване на балатум и теракота – на 4 – 5 л вода се слага около 100 – 150 мл оцет или лимонов сок. Към това може да се прибавят и няколко капки етерично масло (бор, мента, евкалипт, лимон, чаено дърво или каквото друго ти харесва). Ако подът е от мрамор, обаче, в никакъв случай не трябва да се използва оцет, защото ще разяде мрамора. По-добре е да се ползва масло от мента, защото има свойството да отблъсква различни гадинки, но и всяко друго масло би свършило отлична работа не само за ароматизиране, но и за дезинфекция.
11.За освежаване на килима – поръсва се със сода за хляб и след 20 минути се изсмуква с прахосмукачка. За да стане съвсем свежо, содата за хляб може да се смеси с етерично масло, на 1 чаша сода – към 15 - 20 капки масло – тази смес обаче трябва да престои поне няколко часа в затворен съд, за да може содата по-добре да абсорбира маслото.
12.За почистване на петна от кафе, чай, вино или дори следи от домашния любимец по килима или дамаската на канапето може да се ползва газирана вода. Петното се залива с водата (въглеродният диоксид, който се намира в балончетата, избутва мръсотията) и се поставя хартиена или памучна кърпа, за да попие петното. В никакъв случай не се търка, а само се попива.
13.За премахване на миризмите в хладилника се поставя купичка със сода за хляб. За да е по-ефикасно, 1 - 2 пъти в седмицата содата трябва да се разбърква.
14.За ароматизиране на дома – в малки купички, пълни с вода или сода за хляб, се капват по няколко капки етерично масло.
15.А гъба напоена с оцет попива неприятните миризми като цигарен дим и миризма на пържено.
16.Почистване с прахосмукачка – в торбичката на прахосмукачката се поставя парцалче, напоено с етерично масло – така, докато прахосмукачката работи, се отделя приятен аромат, който има и бактерицидно действие. За прахосмукачките на вода - просто се капват няколко капки директно във водния контейнер.

почистване Джеронимо

Няма коментари:

Публикуване на коментар